6 Haziran 2018 Çarşamba

Engin Geçtan: İnsan Olmak
Ana rahmine düştük düşeli hayat dediğimiz şey başlarken birey ve toplum etrafında dünya dediğimiz kavramı da konuşmaya başlıyoruz asıl. Bu doğuşla birlikte devreye iyi ve kötü, doğru yanlış doğuyor.

Engin Geçtan, samimiyetsizliğin uygarlıkla geliştiğini söyleyerek başlıyor İnsan Olmak'a. Uygarlıkla beraber diplomasi gelişir ve çalınacak şeylerin sayısı da artar. Mülk sahibi olan insanın aslında ne kadar da başı beladadır, hırsızlık ve yalan başlamıştır mülk geliştikçe. Medeni toplum ya da özendiğimiz toplumun özelliklerine bakılacak olursak o toplumda bireylere verilen cezaların da hafifliğinden bahsetmiş oluruz dolayısıyla.

İnsana dair toplumsal ve psikolojik konuları bölüm bölüm işliyor yazar.

Anne ya da baba olmak mükemmel bir dengeyi gerektirir. Özellikle çocuk yetiştirecek bireylerin, kendilerini iyi tanımış ve kendilerini kandırmamış olmalarını söyler Geçtan çünkü anne baba vaktiyle kendisine sağlanmamış hak ve özgürlükleri kendi çocuğuna uygulamayabilir der, bilinçdışı kıskançlık sayar onu.

Kendimizi kandırmamak için özümüze dönebildiğimiz kadarıyla değişebileceğimizi söylüyor yazar. Bu değişimin ömür boyu sürme ihtimalini de gözetmek zorundayız demeyi de ekleyerek. Başkalarına değer verebildiği ölçüde kendine de değer verir insan. Acı da verse kendimizle yüzleşmeli ve kendimizi lanetlememeliyiz. Nitekim sürekli kendine kızan, yaşamdan kaygı duyan, mutluymuş gibi yapan insanların da yer aldığı “İnsan Olmak” kitabı uzun yıllar konuşacağımız bir rehbere benziyor.
Ölümlü olduğunu bilen insan anlamlı bir yaşam arayışındadır. Yaşlandıkça kendisinden sonra adından söz edilmesini ister. Başaramayınca da yabancılaşır. Türk toplumunun arabeskleşmesi, yenilgiye alışık olma halinden dolayı da umutsuzlaşmasına da değiniyor yazar. Bence bu “zaten sonu hep aynı” mantığı yenmenin ne olduğunu unutmasıyla artan bir uğultuyu benziyor.

Dünyada iki tür insan vardır: yaşayanlar ve yaşayanları seyredip eleştirenler. Seyretmek ölümü, katılmak ise yaşamı simgeler.

Engin Geçtan, İnsan Olmak, Metis Yayınları, 12. bs. 2014

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder