3 Mayıs 2018 Perşembe

Han Kang, Vejetaryen: "Dünyadaki bütün ağaçlar kardeşim gibi.”Daha evvel vejetaryenlikle ilgili bir kitap okumuş ve çok beğenmiştim. Bu kez de kütüphane raflarının arasında gezinirken Han Kang’ın Vejetaryen adlı kitabıyla karşılaştım. 2016 Uluslararası Man Booker Ödülü’ne sahip kitap iyi bir referans
.
Vejetaryen, çok sıradan bir evlilikleri olan Yonğhe ve Conğ’un hayattaki tercihlerini ve kadının özgür olup olamadığını sorgulatan başarılı bir roman. Güzellik endişesinden uzak çiftimiz Conğ ne kaslı ne de yakışıklıdır.Yonğhe da zayıf, beyaz tenli, seksi denmeyecek fiziki özelliklere sahiptir. Rutin bir ilişkileri vardır.

Bir gün Yonğhe korkunç bir rüya görür ve buzdolabında yenmeyi bekleyen etleri çöp poşetine doldurur. Conğ mutfağa gelir ve bu saçma davranışın sebebini sorar. Artık etyemez olan Yonğhe; rüyasında et görür ve giysisine kan damlamıştır. Gerçek gibiydi deyip mutfağa iner ve etleri çöpe atar. Karabasan görmüş gibi etkilenir ve artık kurtulamaz bu kabuslarından.
Evli çiftler nereye kadar özgürlerdir? Kadın kendi tercihlerinde bulunamayacak mıdır? Cinsellik, şiddet ve toplumdaki kadın algısını çarpıcı bir şekilde hissettiren roman benzer konulu kitaplardan ayrı tutulmalı. Yonğhe vejetaryen olarak temizliği ve özgürlüğü simgelerken Conğ et yiyen vahşi ataerkili temsil eder.

Sebzeyle beslenen Yonğhe’e acıyan Conğ, “Şimdi sen bu yosun çorbasını nasıl içiyorsun?” gibi hiç de yabancı olmadığımız sorular sorar. Toplumun yeme alışkanlığının ete dayandığını düşünen Yonğhe’un akşam yemeğinde başına akıl almaz olaylar gelir. Envai çeşit etlerle donatılmış aile toplantısında  Yonğhe’un üzerine gelen annesi, babası ve kız kardeşi et yemeden yaşanamayacağını savunur. Yonğhe baştan sakince onları dinlese de işler çığırından çıkacaktır. Yonğhe’un babası kızına zorla et yedirmeye kalkar. Dişlerini sıkıca kapatan Yonğhe az sonra midesine indirdiği eti kusacak ve bileğini kesecektir.

Yonğhe et koktuğunu sandığı için eşi Conğ’la sevişemez. Bunu bir türlü sindiremez erkek. Sapıkça düşüncelere kapılan Conğ baldızına başka gözle bakmaya başlar.

Vejetaryen kitabı üç ayrı kısımdan oluşuyor. Han Kang kitabın sonundaki teşekkür kısmından öğrendiğimiz kadarıyla üç ayrı öyküden oluşan kitaptan bir roman çıkartmış. Beğenip beğenmemek tercih meselesi tabii ki. Ben birinci bölümü çok sevdim belki öyle devam edebilirdi. Okuru kandırmayan Han Kang’ın 158 sayfaya sığdırdığı etkileyici romanı Vejetaryen, Göksel Türközü’nün başarılı çevirisiyle okurla yüzleşmeyi bekliyor.

Not: Vejetaryen konulu bir diğer kitap önerim ise Sadık Hidayet’in Vejetaryenliğin Yararları, Yapı Kredi Yayınları. Oradaki vejetaryenlik ise bilimsel bir bakışla et yemez olmanın yararlarına dair.

Han Kang, Vejetaryen, April Yayınları, 2. Bs., 158 sy. 2017, Çev. Göksel Türközü

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder