18 Nisan 2018 Çarşamba

İYİ KURGULANMIŞ BİR ROMAN: "YÜKSEKLERDE"


Paul Bowles, Yükseklerde, Çev. İlknur Özdemir, Can Yayınları, 2. bs., Şubat 2018, 229 sy., 21,5 TL
(1. bs. Can Yayınları, 1995)İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerikan Edebiyatı'nın seçkin isimlerinden biri olan Paul Bowles'in Yükseklerde adlı romanı yazarın en nitelikli kitapları arasında gösteriliyor. Bowles 1930'larda Gertrude Stein'le tanışıp onun önerisiyle 1947'de Tanca'ya yerleşir, 1999'da ölümüne kadar orada yaşar. 

60 yaşlarındaki Dr. Slade profesördür eşi  Mrs. Slade ise torunu yaşındadır. Roman Sladeler'ın gemiyle yapacakları yolculukla sakin başlar. İlerleyen sayfalarda karmaşıklaşır. 32 bölümden oluşan kitap flashback'lerle dolu. 

Dr. Slade, eşiyle yaptığı seyahat sonunda ıssız bir yer olan  Puerto Farol'a gelirler. Doktor eşiyle baş başa kalacağını düşünürken Mrs. Raintmantle'la karşılaşırlar. Raintmantle gemide tanıştıkları Londra'da yaşayan bir Kanadalıdır ve onlara burada da tesadüf gelmiştir. Dr. Slade Raintmantle'ı sevmez. Mrs. Slade ise kadın kadına konuşmaktan hoşnuttur. Aynı otelde kaldıklarını hatta yan yana odalarda olduklarını anlayan Raintmantle, elektrik kesilince Slade'ların otel odasında kalır. Mrs. Slade'la konuşa konuşa sabahı eder Raintmantle. Dr. Slade kadınıyla baş başa kalamadığı için canı sıkılmıştır ve bir süre kadınların konuşmalarına kulak verdikten sonra dayanamaz uyuyakalır. Ertesi gün Slade'lar otel odasından ayrılırlar, Raintmantle uyumaya devam ettiğinden vedalaşamazlar. Mr. Slade kasabanın berberine gider, elindeki yerel gazetedeki haber dikkatini çekmiştir. Haberde otel yangını yazmaktadır. Haberin detaylarında ise Londra'da yaşayan Kanadalı bir kadından, yani, Raintmantle'ın ölüm haberi yer alır. Şaşırtmalarla dolu Yükseklerde kitabı ilişkilerdeki yaşanan yanlış anlamaları ve vicdan azaplarını başarıyla işlemiş. Son yıllarda okuduğum en ilginç roman diyebilirim.

Tropikal iklimin rengarenk çiçekleri, sokak festivalleri ve Bloody Mary'leriyle eşlik eden polisiye romanı İlknur Özdemir'in titiz çevirisiyle gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder